III EDYCJA WYDARZENIA

30.07.2022

godz. 18

Dom Kultury w Gołdapi (Kino Kultura)

Wejściówki: DK Gołdap

Dostępne w dn. 20-22, 25-29 lipca oraz na kwadrans przed występem w Kinie Kultura. Ilość miejsc limitowana.

WYKONAWCY

OLA TURKIEWICZ

z programem „Autochtonka”

Polsko-kanadyjska animatorka kultury, kompozytorka i wokalistka. Absolwentka  jazzowego wydziału wokalno-kompozytorskiego Humber College w Kanadzie. Na scenie kanadyjskiej zainaugurowała autorskim spektaklem „Misterium” (1994 r.). Założycielka i solistką kanadyjskiego zespołu jazzowego – Up Front. Twórca cyklu koncertów „A little bit of Jazz” realizowanego w Kanadzie i w Polsce (2001-2008). Inicjatorka i organizatorka Polskiego Festiwalu Jazzowy oraz Zaduszek Jazzowe w Toronto. Współtwórca, wykonawca i dyrektor muzyczny Koncertu Niepodległości (od 2009) Projektu Arboretum (od 2014) oraz Hybryda Kultur Festiwal (od 2018).  Łącznie zrealizowała ponad 60 edycji tych projektów, prezentując je w Polsce, w Australii, Kanadzie, na Ukrainie, Litwie i na Łotwie, a także w Bazie NATO w Ādaži.  Twórca instrumentalnej suity „Orphée” inspirowanej XVI w. „Ballet Royal de la Nuit”, na podstawie której zespół tancerzy z Australii stworzył balet neoklasyczny. Zatytułowany „Text Messages from the Universe” prezentowany był na licznych festiwalach międzynarodowych, zdobywając m.in. główną nagrodę w kategorii „Best Music” na Buddha International Film Festival w Pune w Indiach. Twórca muzyki do australijskiego thrillera „Bloodshot heart”  w reż. Parisha Malfitano (2020) oraz muzyki do spektaklu baletowego “Triumph Saytyrów Leśnych” (2021), inspirowanego starodrukiem Bartosza Paprockiego z 1582 roku, napisanego na cześć króla Stefana Batorego wracającego zwycięsko z wojny z Moskwą. Spektakl zrealizowany został w formule on-line przez powstały w ramach projektu zespół baletowy Panegiria.

W ramach Hybryda Kultur Festiwal artystka zaprezentuje swój kolejny autorski projekt „Autochtonka”, w którym patrząc przez pryzmat własnych korzeni, zaprezentuje pieśni tradycyjne Lubelszczyzny, Wileńszczyzny, huculskiej Bukowiny i Mazur. Wystąpią: Ola Turkiewicz (instrumenty klawiszowe, gitara, okaryna, drumla), Paweł Jabłoński (akordeon, instrumenty klawiszowe)

T/Aboret

zespół wokalno-instrumentalny

Jeden z niewielu zespołów w Polsce reprezentujących gatunek ethnojazzu. Ich muzyka jest wypadkową klasyki, jazzu, muzyki świata oraz muzyki polskich korzeni – czterech różnych światów, z których wywodzą się poszczególni członkowie zespołu. Zespół powstał w 2015 roku, na początku swojej działalności został wyróżniony na takich festiwalach jak Ladies Jazz Festival, Festiwal Fama, Festiwal Mikołajki Folkowe. Od tego czasu występował na wielu polskich scenach muzycznych a ukoronowaniem tej drogi i muzycznych poszukiwań było wydanie debiutanckiej płyty „Cyjanotypia”, swoistego muzycznego zielnika, w którym zespół za patronów poszczególnych utworów obierając rośliny zabiera słuchaczy w poetycką krainę wrażliwości na dźwięk i emocje. Zespół T/Aboret wystąpi w składzie:  Natalia Czekała (fortepian, śpiew), Karolina Matuszkiewicz (śpiew, skrzypce, suka biłgorajska, fidel płocka, kemancze, kobyz), Maciej Szczyciński (kontrabas), Krzysztof Guzewicz (perkusja świata)

DIKANDA

zespół wokalno-instrumentalny

Zespół grający world music zespół, który powstał w 1997 roku w Szczecinie. Jest szczególnie uznany na zagranicznym rynku muzycznym. W swojej twórczości stawia na autentyczność stylu – poszukuje nowych nurtów zaś większość utworów to oryginalne kompozycje. Muzyczne inspiracje czerpie z tradycyjnych, folkowych brzmień szeroko rozumianego orientu – od Bałkanów, przez Izrael, Kurdystan, Białoruś po Indie. W utworach można usłyszeć głównie brzmienia bałkańskie i cygańskie. Zespół istnieje od 1997 roku, Dikanda ma w swoim dorobku 7 płyt, setki koncertów oraz liczne nagrody – w tym „Płyta roku” 2005 niemieckiego czasopisma „Folker” za „Usztijo”. Charakterystyczne dla Dikandy jest tworzenie nowych słów w tekstach utworów, w ten sposób powstał oryginalny język grupy – „dikandisz”. Zespół występuje w składzie: Anna Witczak-Czerniawska (śpiew, akordeon), Katarzyna Bogusz (śpiew), Daniel Kaczmarczyk (bębny), Piotr Rejdak (gitara), Grzegorz Kolbrecki (kontrabas), Szymon Bobrowski (trąbka), Dominik Bieńczycki (skrzypce).

DZICZKA

zespół wokalny

Polsko-ukraiński zespół wokalny założony przez Tetianę Sopiłkę, etnomuzykologa, absolwentkę Akademii Muzycznej w Kijowie. Obok Tetiany wystąpią: Justyna Czerwińska, Agata Wróbel oraz gościnnie Siergiej Ochrimuczk z ukraińskiego zespołu Drevo. Dziczka wykonuje pieśni ludowe, niekiedy bardzo stare, które w większości zachowały się tylko w formie niepiśmiennej, przekazywane z pokolenia na pokolenie, pieczołowicie zbierane przez badaczy, takich jak Tetiana Sopiłka, bezpośrednio od ludowych wykonawców, w odległych wsiach m.in. Polesia, Wołynia, Centralnej Ukrainy. Pieśni te są wykonywane przez zespoły muzyczne, takie jak Dziczka, starające się dokonywać możliwie wiernej rekonstrukcji, która jest praktycznie jedyną formułą dla zachowania dziedzictwa tych utworów. Od 2012 r. zespół Dziczka współpracuje z Fundacją Dziedzictwa Rzeczypospolitej, biorąc udział w realizacji Projektu Arboretum w Mrągowie i we Lwowie oraz Koncertu Niepodległości na Zamku Królewskim w Warszawie i w Muzeum Powstania Warszawskiego.

HYBRYDA KULTUR FESTIWAL

Hybryda Kultur Festiwal to projekt wyjątkowy. Misją projektu jest promowanie polskich i zagranicznych artystów, którzy twórczo interpretują kulturę tradycyjną i ludowej, ukazując ją na tle współczesnej instrumentalistyki, w konfrontacji z bogactwem obecnych i przyszłych stylów muzycznych.

Natchnienie z muzyki polskich korzeni czerpali Fryderyk Chopin i Karol Szymanowski, mistrzowie których dzieła rozsławiły kulturę polską na wieki. Niestety współcześnie polska scena muzyczna wciąż jeszcze nie wyzwoliła się z koleiny „cepelizacji” kultury ludowej, co sprawia, że przebogata spuścizna muzyki tradycyjnej, nadal tkwi w zamkniętym kręgu imprez folklorystycznych oraz konserwatywnego grona odbiorców i twórców, którzy powielają interpretacje muzyki ludowej rodem z czasów PRL. Stworzone w Polsce Ludowej stylizacje rozpisane na rozbudowane zespoły pieśni i tańca, stały się dla autentycznej XIX – wiecznej kultury obszarów wiejskich dawnej Rzeczypospolitej swoistym pocałunkiem śmierci.

Od kilkunastu lat narasta pozytywna tendencja odtwarzania polskiej muzyki ludowej sprzed tej deformacji. Brak jednak miejsca w muzycznej przestrzeni publicznej, gdzie spotkać by się mogli twórcy, którzy chcą łączyć tęsknotę za tym, co minęło bezpowrotnie z ewaluacją i przekładem spuścizny przodków na język współczesnej sceny muzycznej. Hybryda Kultur Festiwal będzie wyszukiwać, promować i konfrontować wzajemnie tych twórców, którzy z dziedzictwem muzycznym dawnej wsi chcą rozwijać nowe gatunki, formy i style muzyki współczesnej, tak jak przed laty robili to Chopin i Szymanowski. O tym, że działania takie mają szansę wpisać się w historię muzyki współczesnej, świadczą dobitnie przykłady „gigantów” sceny muzycznej, jak Peter Gabriel czy Sting, którzy w swej twórczości regularnie wynoszą archaiczne ludowe śpiewy na wyżyny muzyki współczesnej. Festiwal będzie wspierać tych niekomercyjnych artystów, którzy w swoich nonkonformistycznych i niekonwencjonalnych poszukiwaniach twórczych pójdą za głosem serca i natchnieniem czerpanym z korzeni.

Pomysłodawcami i twórcami Hybryda Kultur Festiwal są Ola Turkiewicz oraz Jacek „Wiejski” Górski, a projekt realizowany jest przez Fundację Dziedzictwa Rzeczypospolitej. Fundacja zajmuje się m.in. twórczą popularyzacją szeroko pojętego dziedzictwa narodowego i spuścizny kulturowej Rzeczypospolitej, zarówno w kraju, jak i za granicą. Jest także organizatorem wielkoformatowego spektaklu muzyczno-historycznego Koncert Niepodległości (od 2009 r.) oraz koncertów muzyki hybrydowej pod nazwą Projekt Arboretum (od 2014 r.). W 2017 roku Fundacja uruchomiła edukacyjno-muzyczny portal polskiej pieśni patriotycznej, wojskowej i hymnicznej Śpiewnik Niepodległości. Hybryda Kultur Festiwal to czwarty autorski i nowatorski projekt jej twórców oraz Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej.

Festiwal otworzy 3-dniowy cykl wydarzeń poprzedzając VIII Projekt Arboretum „Gołdapś” połączony z warsztatami tańca tradycyjnego i Potańcówką Ludową (31 lipca 2022 g.16:00 – 21:00) oraz Koncert Niepodległości „Za Naszą i Waszą Wolność” (1 sierpnia 2022 g.18:00)

Ilość miejsc jest limitowana. Bezpłatne wejściówki dostępne są w Domu Kultury w Gołdapi w dn. 20-22 i 25-29 lipca oraz na kwadrans przed występem w Kinie Kultura w Gołdapi.

ORGANIZATORZY

dk-w-goldapi-logo-256x112
logo_fdrp
goldap-logo-254x114

DOFINANSOWANIE

NIW-1
nowe-fio
Współfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków programu Nowe FIO.

PATRONI MEDIALNI

logo-polskie-radio
logo_pr_olsztyn

PARTNERZY

Koło Gospodyń Wiejskich w Jabłońskich
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Gołdapi
Związek Nauczycielstwa Polskiego o/Gołdapi

WSPARCIE TECHNICZNE

bm-production-logo
signiroad-logo-dla-fdrp