O PROJEKCIE

Hybryda Kultur Festiwal to projekt wyjątkowy na polskiej scenie muzycznej. Jego misją jest promowanie tych artystów, którzy w twórczy sposób interpretują kulturę tradycyjną, ludową łącząc efekty swoich inspiracji ze współczesną instrumentalistyką oraz różnorodnością dzisiejszych stylów muzycznych.

Natchnienie z muzyki ludowej czerpali Fryderyk Chopin i Karol Szymanowski, mistrzowie, których dzieła rozsławiły kulturę polską na wieki. Niestety na ich wizji promowania kultury negatywne piętno odcisnęły historia i polityka. Współczesna polska scena muzyczna wciąż jeszcze nie wyzwoliła się z koleiny „cepelizacji” kultury ludowej, co sprawia, że przebogata spuścizna muzyki tradycyjnej, nadal jest więziona w zamkniętym kręgu imprez folklorystycznych oraz konserwatywnego grona odbiorców i twórców, którzy powielają interpretacje muzyki ludowej rodem z czasów PRL, odległych od szerokorozumianych korzeni. Stworzone w Polsce Ludowej stylizacje rozpisane na rozbudowane zespoły pieśni i tańca, stały się dla autentycznej XIX – wiecznej kultury obszarów wiejskich dawnej Rzeczypospolitej swoistym pocałunkiem śmierci. Mechanizmy wykorzystania kultury ludowej do propagowania ideologii stalinizmu i socjalizmu doskonale uchwycił uznany i nagradzany na festiwalach film „Zimna Wojna” Pawła Pawlikowskiego, zrealizowany w 2018 roku.

Szczęśliwie w Polsce od kilkunastu lat narasta tendencja powrotu do źródeł i odtwarzania polskiej muzyki ludowej sprzed owej powojennej deformacji. Powstałe grupy swoistych „archeologów muzyki tradycyjnej” przejmują od dawnych mistrzów muzyczny warsztat i repertuar, przywracając to dziedzictwo polskiej kulturze. Dlatego Hybryda Kultur Festiwal otwiera się także na tych twórców, chcąc zestawić surową tradycję ze współczesną jej interpretacją.

Jednak brak jest miejsca w muzycznej przestrzeni publicznej, gdzie spotkać by się mogli twórcy, którzy chcą łączyć tęsknotę za tym, co minęło bezpowrotnie z ewaluacją i przekładem spuścizny przodków na język współczesnej sceny muzycznej. I tę właśnie niszę zapełnić ma Hybryda Kultur Festiwal. Podczas realizacji kolejnych edycji festiwalu będziemy wyszukiwać, promować i konfrontować wzajemnie tych twórców, którzy z dziedzictwem muzycznym dawnej wsi chcą rozwijać nowe gatunki, formy i style muzyki współczesnej, tak jak przed laty robili to Chopin i Szymanowski. O tym, że działania takie mają szansę wpisać się w historię muzyki współczesnej, świadczą dobitnie przykłady „gigantów” sceny muzycznej, jak Peter Gabriel czy Sting, którzy w swej twórczości regularnie wynoszą archaiczne ludowe śpiewy na wyżyny muzyki współczesnej.

Hybryda Kultur Festiwal będzie wspierać tych niekomercyjnych artystów, którzy w swoich nonkonformistycznych i niekonwencjonalnych poszukiwaniach twórczych pójdą za głosem serca i natchnieniem czerpanym z korzeni.

Pomysłodawcami i twórcami Hybryda Kultur Festiwal są Ola Turkiewicz oraz Jacek „Wiejski” Górski, a projekt realizowany jest przez Fundację Dziedzictwa Rzeczypospolitej we współpracy z miastem Mrągowo. Fundacja zajmuje się m.in. twórczą popularyzacją szeroko pojętego dziedzictwa narodowego i spuścizny kulturowej Rzeczypospolitej, zarówno w kraju, jak i za granicą. Jest także organizatorem wielkoformatowego spektaklu muzyczno-historycznego Koncert Niepodległości (od 2009 r.) oraz koncertów muzyki hybrydowej pod nazwą Projekt Arboretum (od 2014 r.). W 2017 roku Fundacja uruchomiła edukacyjno-muzyczny portal polskiej pieśni patriotycznej, wojskowej i hymnicznej Śpiewnik NiepodległościHybryda Kultur Festiwal to czwarty autorski i nowatorski projekt jej twórców.

EDYCJE

3hybrydakultur

III EDYCJA
HYBRYDA KULTUR FESTIWAL

30.07.2022 g. 18, DK Gołdap (Kino Kultura)

2hybrydakultur

II EDYCJA
HYBRYDA KULTUR FESTIWAL

13.07.2019 g. 19:30, Amfiteatr Mrągowo

1hybrydakultur

I EDYCJA
HYBRYDA KULTUR FESTIWAL

03.08.2018 g. 19, Amfiteatr Mrągowo