IV EDYCJA WYDARZENIA

30.07.2023

godz. 18

Dom Kultury w Gołdapi (Kino Kultura)

Wejściówki: DK Gołdap

Dostępne w dn.17-21, 24-28.07 oraz na kwadrans przed występem w Kinie Kultura. Ilość miejsc limitowana.

WYKONAWCY

OLA TURKIEWICZ

Prowadzenie, dyrektor artystyczny festiwalu.
Liderka projektu Szeptucha.

Polsko-kanadyjska animatorka kultury, kompozytorka i wokalistka. Urodzona w Polsce, od 1993 r. przebywała w Kanadzie, gdzie ukończyła studia na jazzowym wydziale wokalnym i kompozytorskim w Humber College. Początkiem artystycznej kariery Oli Turkiewicz był jej autorski spektakl „Misterium” (1994 r.). Założycielka i solistką kanadyjskiego zespołu jazzowego – Up Front. Twórca cyklu koncertów jazzowych „A little bit of Jazz” realizowany w Kanadzie i w Polsce (2001-2008). Inicjatorka i organizatorka Polskiego Festiwalu Jazzowy oraz Zaduszek Jazzowe w Toronto. W 2008 r. przeniosła swoją działalność artystyczną do Polski. Jest współtwórcą, wykonawcą i dyrektorem muzycznym realizowanego od 2009 r. Koncertu Niepodległości. Od 2013 r. realizuje autorskie wydarzenie Projekt Arboretum. Projekt odnosi się do dziedzictwa kulturowego i krajobrazowego, bazując na XIX – wiecznych zapisach nutowych i nagraniach archiwalnych muzyków ludowych sprzed ponad 60 lat. W 2018 roku zainaugurowała kolejny projekt Hybryda Kultur Festiwal. Łącznie zrealizowała blisko 50 edycji tych projektów, prezentując je także w Australii, Kanadzie, na Ukrainie, Litwie i na Łotwie. W 2018 r. stworzyła suitę instrumentalną „Orphée” inspirowaną XVI – wiecznym „Ballet Royal de la Nuit”, powstałym na cześć króla Francji Ludwika XIV. Powstały do tej muzyki balet, w wykonaniu tancerzy z Australii, zatytułowany „Text Messages from the Universe” prezentowany był na licznych festiwalach międzynarodowych, zdobywając m.in. główną nagrodę w kategorii „BEST MUSIC” na Buddha International Film Festival w Pune w Indiach. Twórca muzyki do australijskiego thrillera „Bloodshot heart” w reż. Parisha Malfitano. W 2021 roku skomponowała muzykę do spektaklu baletowego “Triumph Saytyrów Leśnych”, stworzoną do starodruku Bartosza Paprockiego z 1582 roku, napisanego na cześć króla Stefana Batorego wracającego zwycięsko z wojny z Moskwą. Spektakl zrealizowany został w formule on-line przez powstały w ramach projektu zespół baletowy Panegiria.

Szeptucha

Trzy artystki, trzy wrażliwości, wspólna interpretacja.

Szeptucha to autorski spektakl Oli Turkiewicz. Projekt jest muzyczno-słowną opowieścią czerpiąca z bogactwa dziedzictwa i tradycji obszarów wiejskich dawnej Rzeczypospolitej. Jej inspiracją są zachowane w pieśni i przekazie ludowym relikty dawnych legend, zwyczajów, zielarstwa i medycyny ludowej. W projekcie udział biorą trzy artystki: Ola Turkiewicz – liderka projektu (koncepcja, aranżacje, śpiew, drumla, okaryna, gitara akustyczna, elektronika). An ON Bast (Anna Suda) – producentka i kompozytorka. Koncertuje grając na instrumentach elektronicznych muzykę w dużej mierze improwizowaną na żywo, w odsłonie klubowo-tanecznej, eksperymentalnej lub ambientowej. Od 17 lat na międzynarodowej scenie muzyki elektronicznej. Wyjątkowa kombinacja jej bogatej wyobraźni i doskonałych zdolności technicznych pozwala jej serwować wyjątkowe doznania muzyczne (syntezatory, maszyna perkusyjna, efekty, Ableton Live). Patrycja Betley– charyzmatyczna multiperkusjonistka, z wykształcenia muzyczna edukatorka. Współtworzy czołowe polskie folkowe składy muzyczne: Karolina Cicha & Spółka duet Betley/Miró oraz Kayah & Transoriental Orchestra. Współinicjowała powstanie żeńskich zespołów Same Suki oraz Pamaruna. Jako solistka współpracuje z Leszkiem Możdżerem (bębny obręczowe, udu, darabuka, calabash, pandeiro, handpan, Tin whistle, elektronika, nord drum).

Sutari

Trio wokalno-instrumentalne

Trio Sutari kontynuuje tradycje polskich pieśniarek ludowych. Artystki eksperymentują z różnymi technikami wokalnymi, wielogłosem, tradycyjnymi polskimi rytmami. Tworzą własne instrumenty oraz badają potencjał muzyczny przedmiotów codziennego użytku. Aranżują tradycyjne polskie pieśni, a także komponują własne utwory. Trio Sutari zostało wybrane do zaprezentowania swojej muzyki na największych międzynarodowych targach muzyki światowej WOMEX 2015 i jest jedną z niewielu polskich i europejskich grup, które nagrały sesję muzyczną dla kultowej amerykańskiej stacji radiowej KEXP. Ostatni album zespołu „Siostry Rzeki” został nominowany do nagrody FRYDERYK 2021. Wydawnictwo charakteryzują transowe, polifoniczne kompozycje, dialog z tradycjami ludowymi splecionymi wokół natury i wolności. Zespół tworzą trzy artystki: Basia Songin – śpiew, wilcze basy, sowa, bębny ramowe, perkusjonalia, looper, Kasia Kapela – śpiew, skrzypce, kankles, bębny ramowe, perkusjonalia oraz Dobromiła Życzyńska – śpiew, skrzypce, bęben ramowy, perkusjonalia.

HYBRYDA KULTUR FESTIWAL

Hybryda Kultur Festiwal to projekt wyjątkowy. Misją projektu jest promowanie polskich i zagranicznych artystów, którzy twórczo interpretują kulturę tradycyjną i ludowej, ukazując ją na tle współczesnej instrumentalistyki, w konfrontacji z bogactwem obecnych i przyszłych stylów muzycznych.

Natchnienie z muzyki polskich korzeni czerpali Fryderyk Chopin i Karol Szymanowski, mistrzowie których dzieła rozsławiły kulturę polską na wieki. Niestety współcześnie polska scena muzyczna wciąż jeszcze nie wyzwoliła się z koleiny „cepelizacji” kultury ludowej, co sprawia, że przebogata spuścizna muzyki tradycyjnej, nadal tkwi w zamkniętym kręgu imprez folklorystycznych oraz konserwatywnego grona odbiorców i twórców, którzy powielają interpretacje muzyki ludowej rodem z czasów PRL. Stworzone w Polsce Ludowej stylizacje rozpisane na rozbudowane zespoły pieśni i tańca, stały się dla autentycznej XIX – wiecznej kultury obszarów wiejskich dawnej Rzeczypospolitej swoistym pocałunkiem śmierci.

Od kilkunastu lat narasta pozytywna tendencja odtwarzania polskiej muzyki ludowej sprzed tej deformacji. Brak jednak miejsca w muzycznej przestrzeni publicznej, gdzie spotkać by się mogli twórcy, którzy chcą łączyć tęsknotę za tym, co minęło bezpowrotnie z ewaluacją i przekładem spuścizny przodków na język współczesnej sceny muzycznej. Hybryda Kultur Festiwal będzie wyszukiwać, promować i konfrontować wzajemnie tych twórców, którzy z dziedzictwem muzycznym dawnej wsi chcą rozwijać nowe gatunki, formy i style muzyki współczesnej, tak jak przed laty robili to Chopin i Szymanowski. O tym, że działania takie mają szansę wpisać się w historię muzyki współczesnej, świadczą dobitnie przykłady „gigantów” sceny muzycznej, jak Peter Gabriel czy Sting, którzy w swej twórczości regularnie wynoszą archaiczne ludowe śpiewy na wyżyny muzyki współczesnej. Festiwal będzie wspierać tych niekomercyjnych artystów, którzy w swoich nonkonformistycznych i niekonwencjonalnych poszukiwaniach twórczych pójdą za głosem serca i natchnieniem czerpanym z korzeni.

Pomysłodawcami i twórcami Hybryda Kultur Festiwal są Ola Turkiewicz oraz Jacek „Wiejski” Górski, a projekt realizowany jest przez Fundację Dziedzictwa Rzeczypospolitej. Fundacja zajmuje się m.in. twórczą popularyzacją szeroko pojętego dziedzictwa narodowego i spuścizny kulturowej Rzeczypospolitej, zarówno w kraju, jak i za granicą. Jest także organizatorem wielkoformatowego spektaklu muzyczno-historycznego Koncert Niepodległości (od 2009 r.) oraz koncertów muzyki hybrydowej pod nazwą Projekt Arboretum (od 2014 r.). W 2017 roku Fundacja uruchomiła edukacyjno-muzyczny portal polskiej pieśni patriotycznej, wojskowej i hymnicznej Śpiewnik Niepodległości. Hybryda Kultur Festiwal to czwarty autorski i nowatorski projekt jej twórców oraz Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej.

Ilość miejsc jest limitowana. Bezpłatne wejściówki dostępne są w Domu Kultury w Gołdapi w dn. 17-21, 24-28 lipca oraz na kwadrans przed występem w Kinie Kultura w Gołdapi.

ORGANIZATORZY

dk-w-goldapi-logo-256x112
logo_fdrp
goldap-logo-254x114

DOFINANSOWANIE

MKiDN logotyp
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

PATRONI MEDIALNI

logo-polskie-radio
logo_pr_olsztyn

PARTNERZY

Koło Gospodyń Wiejskich w Jabłońskich
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Gołdapi
Związek Nauczycielstwa Polskiego o/Gołdapi
OSIR goldap

WSPARCIE TECHNICZNE

bm-production-logo
signiroad-logo-dla-fdrp
plakat_zbiorczy_budzet_panstwa_GOLDAP-HKF-2023