31.07.2025
godz. 18
Dom Kultury w Gołdapi (Kino Kultura)
Wejściówki: DK Gołdap
Dostępne w dn. 21-25, 28-31.07 oraz na kwadrans przed występem w Kinie Kultura. Ilość miejsc limitowana.
WYKONAWCY

zespół Projekt Arboretum
edycja XI pt. „Mazowsze Pruskie”
Projekt Arboretum to interdyscyplinarny spektakl słowno-muzyczny, inspirowany muzyką, kulturą i tradycjami dawnej Rzeczypospolitej. Projekt odtwarza oraz twórczo interpretuje wielowiekowe dziedzictwo kulturowe polskiej wsi, prezentując jego wyjątkowy charakter w zestawieniu z muzyką współczesną.
Zafascynowani dorobkiem znakomitych etnografów i językoznawców, m.in. Oskara Kolberga, Wojciecha Kętrzyńskiego, Witolda Doroszewskiego, twórcy Projektu Arboretum od lat prowadzą muzyczną wędrówkę po ziemiach dawnej i obecnej Rzeczypospolitej. Interpretują tradycję kolejnych krain i miast – Mrągowa, Ostródy, Gołdapi, a w szerszej perspektywie: Jaćwieży, Warmii, Mazur, Suwalszczyzny i Kurpiów.
Inspiracją jubileuszowego, XI Projektu Arboretum pt. „Mazowsze Pruskie” jest 500. rocznica Hołdu Pruskiego oraz szeroko rozumiane polskie dziedzictwo Warmii i Mazur, a także osadników z Mazowsza, którzy od XVI wieku kolonizowali północno-wschodnie tereny dawnych Prus.
Inspiracją tytułu jedenastej premiery Projektu Arboretum jest historyczna nazwa „Mazowsze Pruskie”, stosowana w odniesieniu do obszaru dawnych Prus co najmniej od końca XVI wieku aż do początku XX wieku.
Natchnieniem twórczym repertuaru jedenastej edycji jest kultura, etnografia i tradycja Warmii i Mazur, które ilustrują narrację ukazującą polskie aspekty historii dawnych Prus Królewskich, Prus Książęcych oraz Prus Wschodnich. Będzie to swoista podróż przez zaginiony świat Mazurów i Warmiaków.
W pozornie proste ludowe nuty wkomponowane zostaną hybrydowe aranżacje, sięgające po współczesne środki wyrazu – m.in. jazz, etno, rock, poezję śpiewaną, muzykę elektroniczną oraz klasyczną. Muzyce towarzyszyć będą opowieści ukazujące miniony świat i życie codzienne dawnych mieszkańców Mazur.
W programie wystąpią:
Ola Turkiewicz (kompozycje, aranżacje, śpiew), której towarzyszyć będzie zespół jazzowych i etnicznych muzyków sesyjnych w składzie: Maksymilian Pelczarski (akordeon), Siergiej Wowkotrub (skrzypce), Krystian Sidor (bas, kontrabas), Patrycja Betley (instrumenty perkusyjne, flety, handpan).
Prozatorską narrację poprowadzi aktor Robert Czebotar.
Scenariusz i reżyseria: Jacek „Wiejski” Górski.

OLA TURKIEWICZ
Prowadzenie, dyrektor artystyczny festiwalu.
Liderka zespołu Projekt Arboretum
Polsko-kanadyjska animatorka kultury, kompozytorka i wokalistka. Urodzona w Polsce, od 1993 r. przebywała w Kanadzie, gdzie ukończyła studia na jazzowym wydziale wokalnym i kompozytorskim w Humber College. Początkiem artystycznej kariery Oli Turkiewicz był jej autorski spektakl „Misterium” (1994 r.). Założycielka i solistka kanadyjskiego zespołu jazzowego – Up Front. Twórca cyklu koncertów jazzowych „A little bit of Jazz” realizowanych w Kanadzie i w Polsce (2001-2008). Inicjatorka i organizatorka Polskiego Festiwalu Jazzowego oraz Zaduszek Jazzowych w Toronto. Od 2008 r. tworzy w Polsce. Jest współtwórcą, wykonawcą i dyrektorem muzycznym realizowanego od 2009 r. Koncertu Niepodległości. Od 2013 r. realizuje autorskie wydarzenie Projekt Arboretum. Projekt odnosi się do dziedzictwa kulturowego i krajobrazowego, bazując na XIX-wiecznych zapisach nutowych i nagraniach archiwalnych muzyków ludowych sprzed ponad 60 lat. W 2018 r. zainaugurowała kolejny projekt Hybryda Kultur Festiwal. Łącznie zrealizowała ponad 70 edycji tych projektów, prezentując je także w Australii, Kanadzie, na Ukrainie, Litwie i na Łotwie. W 2018 r. stworzyła suitę instrumentalną „Orphée” inspirowaną XVI-wiecznym „Ballet Royal de la Nuit”, powstałym na cześć króla Francji Ludwika XIV. Powstały do tej muzyki balet, w wykonaniu tancerzy z Australii, zatytułowany „Text Messages from the Universe” prezentowany był na licznych festiwalach międzynarodowych, zdobywając m.in. główną nagrodę w kategorii „BEST MUSIC” na Buddha International Film Festival w Pune w Indiach. Twórca muzyki do australijskiego thrillera „Bloodshot heart” w reż. Parisha Malfitano. W 2021 roku skomponowała muzykę do spektaklu baletowego “Triumph Satyrów Leśnych”.
HYBRYDA KULTUR FESTIWAL
Hybryda Kultur Festiwal to projekt wyjątkowy na polskiej scenie muzycznej. Jego misją jest promowanie tych artystów, którzy w twórczy sposób interpretują kulturę tradycyjną, ludową łącząc efekty swoich inspiracji ze współczesną instrumentalistyką oraz różnorodnością dzisiejszych stylów muzycznych.
Natchnienie z muzyki ludowej czerpali Fryderyk Chopin i Karol Szymanowski, mistrzowie, których dzieła rozsławiły kulturę polską na wieki. Niestety na ich wizji promowania kultury negatywne piętno odcisnęły historia i polityka. Współczesna polska scena muzyczna wciąż jeszcze nie wyzwoliła się z koleiny „cepelizacji” kultury ludowej, co sprawia, że przebogata spuścizna muzyki tradycyjnej, nadal jest więziona w zamkniętym kręgu imprez folklorystycznych oraz konserwatywnego grona odbiorców i twórców, którzy powielają interpretacje muzyki ludowej rodem z czasów PRL, odległych od szerokorozumianych korzeni. Stworzone w Polsce Ludowej stylizacje rozpisane na rozbudowane zespoły pieśni i tańca, stały się dla autentycznej XIX – wiecznej kultury obszarów wiejskich dawnej Rzeczypospolitej swoistym pocałunkiem śmierci. Mechanizmy wykorzystania kultury ludowej do propagowania ideologii stalinizmu i socjalizmu doskonale uchwycił uznany i nagradzany na festiwalach film „Zimna Wojna” Pawła Pawlikowskiego, zrealizowany w 2018 roku.
Szczęśliwie w Polsce od kilkunastu lat narasta tendencja powrotu do źródeł i odtwarzania polskiej muzyki ludowej sprzed owej powojennej deformacji. Powstałe grupy swoistych „archeologów muzyki tradycyjnej” przejmują od dawnych mistrzów muzyczny warsztat i repertuar, przywracając to dziedzictwo polskiej kulturze. Dlatego Hybryda Kultur Festiwal otwiera się także na tych twórców, chcąc zestawić surową tradycję ze współczesną jej interpretacją.
Jednak brak jest miejsca w muzycznej przestrzeni publicznej, gdzie spotkać by się mogli twórcy, którzy chcą łączyć tęsknotę za tym, co minęło bezpowrotnie z ewaluacją i przekładem spuścizny przodków na język współczesnej sceny muzycznej. I tę właśnie niszę zapełnić ma Hybryda Kultur Festiwal. Podczas realizacji kolejnych edycji festiwalu będziemy wyszukiwać, promować i konfrontować wzajemnie tych twórców, którzy z dziedzictwem muzycznym dawnej wsi chcą rozwijać nowe gatunki, formy i style muzyki współczesnej, tak jak przed laty robili to Chopin i Szymanowski. O tym, że działania takie mają szansę wpisać się w historię muzyki współczesnej, świadczą dobitnie przykłady „gigantów” sceny muzycznej, jak Peter Gabriel czy Sting, którzy w swej twórczości regularnie wynoszą archaiczne ludowe śpiewy na wyżyny muzyki współczesnej.
Hybryda Kultur Festiwal będzie wspierać tych niekomercyjnych artystów, którzy w swoich nonkonformistycznych i niekonwencjonalnych poszukiwaniach twórczych pójdą za głosem serca i natchnieniem czerpanym z korzeni.
Pomysłodawcami i twórcami Hybryda Kultur Festiwal są Ola Turkiewicz oraz Jacek „Wiejski” Górski, a projekt realizowany jest przez Fundację Dziedzictwa Rzeczypospolitej we współpracy z miastem Mrągowo. Fundacja zajmuje się m.in. twórczą popularyzacją szeroko pojętego dziedzictwa narodowego i spuścizny kulturowej Rzeczypospolitej, zarówno w kraju, jak i za granicą. Jest także organizatorem wielkoformatowego spektaklu muzyczno-historycznego Koncert Niepodległości (od 2009 r.) oraz koncertów muzyki hybrydowej pod nazwą Projekt Arboretum (od 2014 r.). W 2017 roku Fundacja uruchomiła edukacyjno-muzyczny portal polskiej pieśni patriotycznej, wojskowej i hymnicznej Śpiewnik Niepodległości. Hybryda Kultur Festiwal to czwarty autorski i nowatorski projekt jej twórców.
Ilość miejsc jest limitowana. Bezpłatne wejściówki dostępne są w Domu Kultury w Gołdapi w dn. 21-25, 28-31 lipca oraz na kwadrans przed występem w Kinie Kultura w Gołdapi.